Pettke Kancelaria Radców Prawnych
Start
tel. +48 577 521 212

Pomoc prawna dla firm – radca prawny dla przedsiębiorców

Prowadzenie firmy to ciągłe podejmowanie decyzji. Większość z nich bezpośrednio przekłada się na rozwój i zyski Twojego biznesu, dlatego na pewno zależy Ci na tym, aby były one maksymalnie przemyślane i trafne. Właśnie w tym pomoże Ci konsultacja z doświadczonym prawnikiem. Jego pomoc będzie przydatna także na wielu innych etapach prowadzenia biznesu.

Sprawdź, jakie działania wchodzą w zakres obsługi prawnej firm i jak wybrać partnera, który będzie dla Ciebie na tym polu prawdziwym wsparciem.

Kiedy warto skorzystać z obsługi prawnej dla firm?

Zawsze, gdy jakaś umowa wzbudzi Twoje wątpliwości lub gdy napotkasz inne wyzwanie prawne. Prawnicy i ich kompetencje mogą okazać się także nieocenionym wsparciem podczas biznesowych negocjacji czy w przypadku konieczności windykacji należności.

Wbrew pozorom z profesjonalnej obsługi prawnej warto korzystać jednak nie tylko wtedy, gdy pojawia się problem, którego rozwiązanie wymaga wiedzy z zakresu prawa. Wiele firm już dziś konsultuje większość podejmowanych decyzji z prawnikami – w końcu nawet jeden zapis w umowie może mieć ogromny wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

Regularne korzystanie z obsługi prawnej oznacza w praktyce:

 • oszczędność czasu,
 • zabezpieczenie interesów Twojej firmy,
 • większe szanse na zachowanie płynności finansowej organizacji.

Zakres pomocy prawnej dla przedsiębiorstw

Kancelarie dostosowują zakres świadczonych usług do potrzeb danego klienta. Obsługa prawna firm oznacza przede wszystkim świadczenie konsultacji dotyczących bieżącej działalności firmy. Radcy najczęściej specjalizują się także w kwestiach opisanych poniżej.

Tworzenie podmiotów gospodarczych

Już pierwszy krok na przedsiębiorczej drodze wymaga znajomości zawiłości prawnych. Prawnicy pomogą Ci w założeniu przedsiębiorstwa, a także sporządzeniu umowy spółki. Jeżeli zamierzasz otworzyć działalność o innych charakterze (np. fundację lub stowarzyszenie), doświadczona kancelaria pomoże Ci w opracowaniu jej statutu.

Prawo pracy

Prowadzenie firmy w zdecydowanej większości przypadków wiąże się z zatrudnianiem pracowników. Radca prawny może ułatwić Ci wiele zadań związanych z tym procesem. Mowa tu między innymi o następujących usługach:

 • przygotowywanie umów o pracę i umów o zakazie konkurencji,
 • tworzenie regulaminów,
 • pomoc w czynnościach prawnych związanych z redukcją zatrudnienia,
 • sporządzanie różnego rodzaju odwołań (np. od decyzji ZUS),
 • wsparcie w negocjacjach i mediacjach z pracownikami czy organizacjami zawodowymi.

Sporządzanie opinii prawnych

Doszło do nieporozumienia z ZUS-em? Były pracownik ma roszczenia do Twojej firmy, które uważasz za nieuzasadnione? A może kontrahent domaga się odszkodowania? Radcy prawni zajmują się sporządzaniem profesjonalnych opinii prawnych, które przybliżą Cię do rozwiązania podobnych problemów.

Tworzenie i opiniowanie umów

Umowy mają gwarantować bezpieczeństwo obu stronom transakcji. Nie bez powodu jednak tak często słyszy się o kruczkach czy kultowym już małym druku. Dzięki obsłudze prawnej w znacznym stopniu ograniczysz ryzyko zawarcia niekorzystnego kontraktu.

Radcy prawni zajmują się tworzeniem i opiniowaniem następujących rodzajów umów:

 • o roboty budowlane,
 • sprzedaży,
 • pośrednictwa i doradztwa biznesowego,
 • związanych z obrotem nieruchomościami,
 • franczyzy
 • i wszelkich innych umów występujących w obrocie gospodarczym.

Restrukturyzacja

Pomoc prawna może być tym, czego potrzebujesz, jeśli Twoja firma znalazła się w trudnej sytuacji finansowej. Przeprowadzenie restrukturyzacji jest niekiedy jedynym słusznym wyjściem. Potrzebna jest jednak do tego odpowiednia wiedza, którą dysponują doświadczeni radcy prawni.

Windykacja należności

Kontrahenci nie zawsze wywiązują się ze swoich zobowiązań finansowych w terminie. Radcy prawni mogą jednak pomóc Ci otrzymać należne pieniądze. Zajmują się oni przede wszystkim przygotowywaniem przedsądowych wezwań do zapłaty oraz prowadzeniem negocjacji, a w razie potrzeby nadzorują także postępowania egzekucyjne.

Udział w negocjacjach

Różnego rodzaju negocjacje biznesowe to codzienność wielu przedsiębiorców. Wsparcie prawne umożliwi wynegocjowanie korzystnych warunków i zawarcie zgodnych z prawem umów.

Wsparcie na etapie postępowania przedsądowego i mediacji

Prawnicy mają wiedzę i znają narzędzia, które umożliwiają korzystne rozwiązanie wielu spraw, zanim trafią one na salę sądową. Zadbają oni o ich przebieg zgodny z interesem Twojej firmy i przygotują projekty porozumień.

Reprezentowanie przed organami administracji samorządowej i publicznej, a także w sądach

Radcy prawni nie pracują wyłącznie za przysłowiowym biurkiem. Możesz liczyć na ich wsparcie również w sytuacjach, gdy Twoja firma będzie musiała występować przed różnego rodzaju organami państwowymi.

Jak wybrać radcę prawnego dla firmy?

Na pewno doskonale wiesz, że jedną z najważniejszych rzeczy w biznesie jest zaufanie. Radca prawny powinien być partnerem Twojej firmy, który będzie wspierał ją w rozwoju i współtworzył jej strukturę.

Przeglądając oferty kancelarii prawnych zwróć uwagę przede wszystkim na:

 • Doświadczenie – jeżeli dana kancelaria długo utrzymuje się na rynku – to dobry znak. Szukasz pomocy w konkretnej kwestii? Sprawdź, czy radcy zajmowali się sprawami z zakresu, który Cię interesuje!
 • Zakres świadczonych usług – upewnij się, że dana kancelaria oferuje usługi, na których najbardziej Ci zależy. Nie wszyscy radcy zajmują się np. windykacją należności.
 • Firmy, z którymi współpracowała dana kancelaria – sprawdź, jak radzą sobie na rynku klienci danej kancelarii. Zwróć również uwagę na to, czy znajdują się wśród nich firmy o podobnym profilu działalności do Twojej organizacji.
 • Opinie klientów – rekomendacje wiarygodnych przedsiębiorców to najlepszy dowód na to, że danej kancelarii można zaufać.
created by ZEVER IT Solution
© 2024 Pettke Kancelaria Radców Prawnych | Polityka prywatności
Proszę zmienić rozdzielczość ekranu na wyższą.